Последни новости

 • ,,Романтичарот" ни доаѓа во ,,Романтичното маало"

  Наскоро на тв екраните во Македонија ќе ја гледаме турската драма ,,Романтичното маало". Добро позната актерска екипа. Опуштете се во летните ноќи со добри љубовни и комични моменти во вашите домови и уживајте.

   

  Отвори повеќе
 • ,,Забранета Љубов" е насловот на новата турска драма

  "Во раскошот на светлината на денот, во спокојот на изобилието, едно немирно вљубено срце ќе го пронајде патот кај оној кој е далеку од таа светлина. Оној кој е длабоко во црнилото на рудникот."

  Уште една турска драма со познати актери ќе започне со емитување на ТВ Сител. За што станува збор, погледнете го тизерот подолу..

   

  Отвори повеќе
 • Дали ,,Неверството" ќе ја замени ,,Добрината" на тв екраните во Македонија?

  Животот ни носи големи изненадувања, таа му веруваше со целото срце, но тој го разори нивното семејство, само една грешка ги промени нивните животи, грешка што неможе да се поправи со каење, затоа што вистината силно боли кога изневерува оној што најмногу го сакаме.

  Една љубовна драма си оди а друга ни доаѓа, од вторник на Сител ТВ започнува нова турска драма..

   

  Отвори повеќе
 • Да спасиме еден детски живот!

  Итно се потребни 50 000 евра за лекување на малата Теодосија Лазаревска. Тригодишната Теодосија за 7 дена треба да замине на лекување во Турција но потребната сума на пари е огромна за нејзиното семејство. Малата Теодосија треба да се лекува од WILMS тумор.

  Доколку сте во можност донирајте по 100 денари на телефонските броеви или на жиро сметка.

   

  Отвори повеќе
 • Новите Бехлул и Бихтер во филмот ''Бихтер'' (Забранета љубов)

   

  Забранет љубов е класичен турски роман на Халид Зија Усаклигил, првпат објавен во 1900 година. Приказната ја следи забранетата љубовна врска помеѓу една млада жена по име Бихтер и нејзиниот посинок Бехлул, поставена на позадината на истанбулското високо општество во раните 20-ти век. Романот е широко познат по неговото истражување на теми како што се љубовта, желбата, должноста и општествените норми, и со текот на годините е адаптиран во бројни телевизиски серии, филмови и сценски претстави. Најпопуларната и нашироко позната адаптација на Забранет љубов е истоимената телевизиска серија од 2008 година, во која глумеа Берен Саат како Бихтер, Киванч Татлитуг како Бехлул и Селчук Метод како Аднан Беј. Серијата постигна огромен успех, и во Турција и во странство, и ја зацврсти приказната за Забранета љубов“ како безвременска класика на турската литература и култура.

  Сега, повеќе од една деценија по објавувањето на телевизиската серија, се подготвува нова филмска адаптација на Забранет љубов. Филмот насловен „Бихтер“ е во продукција на Таф Пикчрс, а ќе го режираат Мехмет Бинај и Канер Алпер. Обожавателите на приказната со нетрпение го очекуваат објавувањето на филмот, а многумина се љубопитни да дознаат кој ќе ја игра иконската улога на Аднан бег.

   

  Кој е Аднан бег?

  Аднан бег е еден од главните ликови во Забранета љубов и игра клучна улога во приказната. Тој е богат и почитуван патријарх на семејството и сопруг на Бихтер. Аднан бег е растргнат помеѓу својата должност кон семејството и желбата за Бихтер, што го наведува да донесе серија тешки и на крајот трагични одлуки во текот на приказната. Во адаптацијата на телевизиската серија Забранета љубов од 2008 година, Аднан бег го играше Селчук Метод, добро познат и почитуван актер во Турција. Приказот на Метод на Аднан Беј беше широко пофален поради неговата емоционална длабочина и сложеност и помогна ликот да стане еден од најиконите и најнезаборавните во серијата.

  Сега во новата филмска адаптација на Забранета љубов улогата на Аднан бег ќе ја толкува талентираниот актер Осман Сонант. Сонант е добро позната личност во турската забавна индустрија, со долга листа на филмски и телевизиски заслуги на неговото име. Тој сигурно ќе го внесе својот заштитен знак и интензитет во улогата на Аднан бег, а обожавателите на приказната се возбудени што ја гледаат неговата интерпретација на ликот.

   

  Која е Бихтер?

  Бихтер е убава и интелигентна жена која е заробена во брак без љубов со Аднан Зијагил, богат и угледен бизнисмен. Бихтер е несреќна во бракот и се чувствува задушена од крутите општествени конвенции и очекувања на семејството од високо општество во Истанбул за кое таа се омажи. Таа копнее по страст и возбуда во нејзиниот живот и ги наоѓа во недозволена врска со внукот на нејзиниот сопруг, Бехлул Хазнедар. Ликот на Бихтер е сложен и повеќеслоен, а нејзините постапки често се водени од конфликтни желби и емоции. Од една страна, таа е жртва на рестриктивните општествени норми и очекувања на општеството во кое живее и копнее по слобода и автономија. Од друга страна, таа е жена која е водена од сопствените желби и страсти и е подготвена да ризикува се за да ги следи.

  Аферата на Бихтер со Бехлул е централниот конфликт на серијата и ја поттикнува нарацијата и развојот на карактерот на сите главни играчи. Врската на Бихтер со Бехлул е поттикната од нејзината желба за страст и возбуда и нејзината фрустрација од ограничувањата на нејзиниот брак без љубов со Аднан. Во исто време, нејзината врска со Бехлул е поттикната и од желбата за одмазда кон нејзиниот сопруг, кого таа го обвинува дека ја заробил во безљубен и неисполнет живот.

  Фара Зејнеп Абдула ќе ја игра главната улога на Бихтер, сложен и трагичен лик чија забранета љубов кон нејзиниот посинок Бехлул води голем дел од приказната. Абдула е добро позната актерка во Турција, со голем број филмски и телевизиски заслуги за нејзиното име.

  Кој е Белхул?

  Присуството на Бехлул дома е уште една закана за Бихтер. Двајца млади луѓе не можат а да не влезат во гравитациското поле. Иако и двајцата се обидуваат да се држат подалеку еден од друг со тоа што ќе ја почувствуваат опасноста, не можат да успеат. Иако Бехлул ги бара сите патишта за бегство, тој конечно се предава на забранетата љубов. Иако чувството на вина од време на време ги надминува, не е можно да престане да ја сака Бихтер. Со тежината на предавството на Аднан бег, на кого му должи сè, ја обвинува Бихтер. Внатре во куќата избувнуваат големи бури.

  Боран Кузум, ѕвезда во подем во турската забавна индустрија, е избран за улогата на Бехлул, посинокот и љубовниот интерес на Бихтер, во филмската адаптација на Забранета љубов. Со успешна кариера во голем број популарни телевизиски серии, се очекува Кузум да внесе длабочина и нијанси на сложениот лик на Бехлул.

   

   

  Кој е Фирдевс?

  Фирдевс Јореоглу е еден од централните ликови во турската телевизиска серија Забранета љубов, која се емитуваше од 2008 до 2010 година. Серијата беше базирана на истоимениот роман на Халид Зија Ушаклигил и адаптирана за телевизија од Еџе Јоренч.Забранета љубов е романтична драма која ги истражува темите на забранетата љубов, предавството и социјалните конвенции во Истанбул со високо општество.

  Фирдевс е мајка на Бихтер Јореоглу, која се омажи за Аднан Зијагил и станува центар на централниот љубовен триаголник на шоуто. Фирдевс е комплексен лик кој е воден од нејзината желба за богатство, статус и моќ и е подготвена да направи се за да ги постигне своите цели. Низ серијата, Фирдевс е претставена како манипулативна и пресметлива жена која е подготвена да ја жртвува среќата на сопствената ќерка за да стекне социјална положба и финансиска сигурност. Таа постојано шеми и завери, користејќи ги семејните врски и општественото влијание за да ги унапреди своите интереси.

  Ханде Атаизи ќе ја преземе улогата на Фирдевс, манипулативната и измамничка мајка на Бихтер.

   

  Која е Нихал?

  Нихал е ќерка на Аднан Зијагил, глава на семејството Зијагил и богат бизнисмен. Таа е љубезна и нежна млада жена која им се допаѓа на сите околу неа. Нихал е свршена со својата сакана од детството, Бехлул Хазнедар, кој е и нејзин братучед.

  Ликот на Нихал е прикажан како невин, чист и полн со љубов. Таа има силен морален компас и верува во правењето на она што е правилно, дури и ако тоа значи да оди против желбите на нејзиното семејство. Нејзината невиност и ранливост ја прават лесна мета за манипулациите на оние околу неа, а често е фатена во драмата и интригите што го опкружуваат семејството Зијагил.

  Во текот на серијата, ликот на Нихал претрпува значителен раст и трансформација. Таа учи да застане за себе и да се бори за она во што верува, дури и ако тоа значи да оди спротивно на очекувањата на нејзиното семејство.

  Хелин Кандемир ќе ја портретира Нихал, нежната и невина ќерка на покојната сопруга на Аднан бег.

   

  Изборот на кастингот за суштински улоги во која било продукција има значително влијание врз начинот на кој се перципира приказната. Изборот на актери и актерки кои ќе ги оживеат ликовите е критичен, особено за адаптациите на класичните литературни дела. За приказна која го издржа тестот на времето и ги истражува темите на забранетата љубов и општествените очекувања, возбудата и исчекувањето околу доделувањето на овие суштински улоги сигурно ќе бидат опипливи и за долгогодишните обожаватели на оригиналното дело и за новодојденците во безвременската приказна. .

  Ликовите во која било приказна често се најзапаметените аспекти, кои го поттикнуваат наративот напред и предизвикуваат емотивни врски кај публиката. Кога приказната е адаптирана за нов медиум, ликовите добиваат нов живот како што се прикажани од различни актери. Во случај на класична приказна, љубителите на оригиналното дело често имаат силни мислења за тоа кој треба да ги игра клучните улоги.

  Изборот на кастингот мора да земе предвид неколку фактори, вклучително и способноста на актерите да ги оживеат ликовите и да ја отелотворат суштината на приказната, додека остануваат верни на оригиналното дело. Актерите мора да бидат способни да ги доловат емоциите и мотивите на ликовите, а притоа да ја привлечат публиката и да генерираат возбуда за продукцијата.

  За љубителите на оригиналното дело, кастингот на клучните улоги може да биде спорно прашање. Можеби со години замислувале одреден актер во улогата, додека други можеби имаат специфична визија за тоа како треба да изгледа ликот. Кога се објавуваат изборите за кастингот, фановите често имаат силни реакции, кои се движат од возбуда и исчекување до разочарување и бес.

  Возбудата и исчекувањето генерирани од изборот на кастингот ги надминуваат само љубителите на оригиналното дело. Во случај на класична приказна, луѓето кои не се запознаени со делото, но се привлечени од блискоста на приказната, стануваат љубопитни за приказната и може да бидат привлечени од ѕвездената моќ на актерите избрани за клучната улога.

  Отвори повеќе

Последни новости

Најчитани